Noworoczne kolędowanie w kościele Obrzycku

Posted on Posted in Aktualności

W niedzielne popołudnie 13 stycznia w kościele parafialnym w Obrzycku odbył się koncert kolęd zorganizowany przez obrzycki chór parafialny. Na zaproszenie Sylwii Smogulskiej odpowiedziały i przybyły do naszej wyjątkowo akustycznej świątyni chóry z Wronek, Stęszewa i Popówka.
Nie zabrakło oczywiście naszego chóru, który w ostatnim czasie wzbogacił się o nowe głosy zarówno damskie, jak i męskie.

Prowadząca koncert, Paulina Trzybińska przedstawiła pokrótce historię każdego chóru, a następnie zapowiadała występ każdego chóru z osobna oraz występy wspólne goszczących śpiewaków.

Jako pierwszy wystąpił przed Chór Vici Cantantes z Popówka. Chór ten powstał w 2005 roku z pasji do muzyki. Inicjatorem jego powstania był ówczesny proboszcz parafii pw. Józefa Rzemieślnika w Popówku  – ks. Aleksander Brzeziński. Spośród swoich parafian zebrał grupę amatorów, którzy podjęli wyzwanie i wspólnie rozpoczęli swoją przygodę z muzyką chóralną.
Od początku istnienia chóru jego prowadzeniem i opieką muzyczną zajmuje się Marcjanna Nowak – absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Leszka Bajona. Obecnie w czasie jej urlopu chór prowadzi Tomasz Misterski – wielki sympatyk muzyki chóralnej.
Vici Cantantes jest chórem mieszanym, czterogłosowym. Najczęściej można go posłuchać w kościele parafialnym w Popówku. Chór śpiewa części stałe Mszy świętej po polsku i po łacinie, wykonuje utwory w czasie eucharystii i świąt w ciągu roku liturgicznego w parafii i poza nią. Stara się śpiewać w różnych językach stawiając sobie coraz większe wyzwania.
Szczególne wydarzenia w działalności chóru w ostatnich latach to kilkukrotne wykonanie oratorium pasyjnego według Józefa Kućki, w oparciu o ewangelię świętego Łukasza, a w okresie bożonarodzeniowym koncerty kolęd w Swarzędzu, Żydowie, Obornikach, Cerekwicy i Ryczywole. W minionym roku chór koncertował również w bawarskim Haag wspólnie z lokalnym, niemieckim chórem.
W wykonaniu chóru usłyszeliśmy: „Lulajże Jezuniu” opracowanie Piotr Orzeł, „Jezu  śliczny kwiecie” opracowanie Paweł Bębenek,„ Pasterze mili”, „Do szopy” opracowanie Włodzimierz Sołtysik oraz utwór wykonany wspólnie z Chórem Canticorum ze Stęszewa „ Rozkwitnęła się lilija” opracowanie ks. Hieronim Chamski.

Drugi w kolejności zaprezentował się Chór Canticorum ze Stęszewa. Chór ten powstał w październiku 2013 roku z inicjatywy i pod patronatem Burmistrza Gminy Stęszew. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru od grudnia 2017 roku jest pan Remigiusz Skorwider. W swoim repertuarze posiadają pieśni patriotyczne, rozrywkowe oraz kolędy.
Chór często uświetnia ważne wydarzenia z życia Gminy oraz bierze czynny udział w uroczystościach patriotycznych. W kilkuletniej działalności Chór pochwalić się może występami m.in. na XIV Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek we Lwówku Wielkopolskim, III Przeglądzie Chórów „Złoty Kamerton”, w przeglądzie „W świątecznym nastroju” w Łobżenicy oraz „Jarmarku świętojański” w Poznaniu. W listopadzie 2015 roku Chór „Canticorum” zdobył wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim.
W styczniu tego roku chór zaśpiewał kolędy podczas koncertu „Śpiewaj razem z Aniołami” w Parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach, a także brał udział w koncercie organizowanym przez Kościański Ośrodek Kultury „Śpiewajmy Kolędy i Pastorałki”. W maju chór uczestniczył w warsztatach emisji głosu, a zwieńczeniem ciężkiej pracy był udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, gdzie wspólnie z chórem Milenium z Wronek otrzymali Brązowy Dyplom w przeglądzie chórów seniora. W wykonaniu chóru Canticorum usłyszeliśmy: „Lulajże Jezuniu”, „Adeste fideles”, „Kolęda góralska”,„Dzisiaj w Betlejem”.

Jako trzeci wystąpił przed słuchaczami zgromadzonymi w obrzyckim kościele  Chór Milenium z Wronek.
Chór powstał w 1996 roku w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach. Jego założycielem był Bernard Perz ówczesny organista. Początkowo był to męski chór kościelny, a w 2001 roku dołączyły do niego panie. W 2006 roku chór stał się jedną z sekcji Wronieckiego Ośrodka Kultury.
Do chóru należy obecnie 25 osób. Są to ludzie różnych zawodów i w różnym wieku ,których łączy pasja śpiewania. Potrafią oddać się jej w całości i poświęcić jej dużo czasu. Pierwszym dyrygentem chóru był jego nieżyjący już założyciel Bernard Perz, a od roku 2009 po dzień dzisiejszy Remigiusz Skorwider – absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Chór występuje z okazji różnych uroczystości kościelnych i państwowych, bierze udział w festiwalach i przeglądach . W 2017 roku zajął pierwsze miejsce w przeglądzie SAS (Spotkań Artystycznych Seniorów) w Pile. W 2018 roku wraz z chórem Canticorum ze Stęszewa chórzyści wzięli udział w XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie gdzie zdobył Brązowy Dyplom. Był organizatorem licznych koncertów z udziałem zaprzyjaźnionych chórów na terenie Wronek.
W repertuarze chóru jest obecnie około 150 utworów o zróżnicowanym charakterze: od pieśni sakralnych po piosenki ludowe i najchętniej śpiewane kolędy. Chór ma na swoim koncie wyjazdy połączone z koncertowaniem: do Holandii, na Litwę, do Austrii. Kształcenie głosu odbywa się nie tylko na próbach, ale rownież na warsztatach emisji głosów, które organizowane są w atrakcyjnych miejscowościach.
W wykonaniu chóru Milenium usłyszeliśmy: „Nad Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Witaj Jezu”, „Nuż my dziś krześcijani”, „Hola hola pasterze z pola”.

Na koniec wystąpił obrzycki chór parafialny, który powstał w marcu 2007 roku. Od początku istnienia dyrygentem chóru jest organistka Pani Sylwia Smogulska. Dzięki jej cierpliwości, wytrwałości oraz wszechstronnym talentom kontynuuje dzieło swojego dziadka Wiktora Kijka, zarażając innych miłością do muzyki na najwyższym poziomie. Obrzycki chór skupia sympatyków śpiewu w różnym wieku.
Chórzyści podnoszą swoje umiejętności wokalne na warsztach muzycznych oraz uświetniają i biorą czynny udział w uroczystościach parafialnych takich jak Orszak Trzech Króli czy Parafialny Dzień Matki. Czynnie uczestniczą również w życiu innych parafii, ostatnio mieli okazję wystąpić na odpuście w parafii św. Barbary w Buczu.
Chór zaprezentował: „ Christus natus es nobis”, „Ach ubogi żłobie”, „ Cicha noc”, „Zaśpiewam Jezuskowi”,
„ White Christmas”.

Po koncercie chórzyści spotkali się na salce parafialnej przy kawie i ciastach