Orszak Trzech Króli w naszej parafii po raz trzeci

Posted on Posted in Aktualności

 

Trzeci raz nasza parafialna wspólnota radowała się z narodzenia Pana Jezusa idąc za Orszakiem Trzech Króli, by oddać pokłon maleńkiemu Jezusowi. 6 stycznia o godzinie 12:30 spod bramy kościoła ruszył kolorowy korowód, który przeszedł ulicami Obrzycka. Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszyliśmy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas.
W tegorocznym orszakowym scenariuszu znalazło się  wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II,  można było rozpoznać tytuły jego książek, Encyklik, Adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi.

Spotykaliśmy na drodze nienawistnego Heroda, który próbował nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości  i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi. Minęliśmy Gospodę, która „nie chce otworzyć drzwi Chrystusowi”, i która namawiała nas do życia w brudzie i moralnym bałaganie…Byliśmy świadkami walki dobra ze złem. Diabły próbowały nas przekonać, abyśmy dalej trwali w naszych grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź.
Ale na szczęście, Aniołowie zwyciężyli! To oni zwiastowali dobrą nowinę Pasterzom, polskim Góralom.
Wraz z góralami „przekroczyliśmy próg nadziei”, by pokłonić się Nowonarodzonemu Bogu w ubogiej Stajence.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli miał zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II, zachęcić do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie, do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Po pokłonie Trzech Króli przybyli do żłóbka wierni mogli skosztować kremówek papieskich, które zostały upieczone przez mamy naszych dzieci z Oazy Dzieci Bożych. Wszyscy chętni mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętą Rodziną i Królami.

Kilka słów ode mnie…

Miałam te słowa powiedzieć na Orszaku, ale wzruszenie i stres nie pozwoliły…
Podczas listopadowego Forum ewangelizacyjnego w Poznaniu na konferencji poświęconej roli świeckich w parafiach we współczesnym kościele usłyszałam, że Duch Święty przestawił zwrotnicę w naszym kościele na działania ludzi świeckich . Rola świeckich nie ma ograniczać się tylko do uczestnictwa w różnych wydarzeniach parafialnych. Mamy tworzyć i być. Obok Opus Dei, Różanca bez granic czy Ruchu Światło – Życie ks. Proboszcz parafii na Wildzie Marcin Węcławski wymienił Orszak Trzech Króli jako inicjatywę oddolną ludzi świeckich pobudzającą do integracji, pokonywania barier, wychowania młodych i wspaniałej nauki bycia z drugim człowiekiem poprzez pracę. Dziękuję wszystkim, którzy otworzyli się na działanie Ducha Świętego oraz dali poprowadzić się Duchowi Świętemu i stworzyli Orszak Trzech Króli w 2019 roku w naszej parafii. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na działanie Ducha Świętego i przyszli wczoraj, żeby wspólnie przejść ulicami Obrzycka i złożyć pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzyli mnie wszyscy, którzy wzięli udział za moją namową w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, a w szczególności: Małgorzacie i Łukaszowi Ruszkiewiczom wraz z synem Benedyktem (Św. Rodzina), księdzu proboszczowi Józefowi Mikołajczakowi  (Kacper), księdzu wikariuszowi Maciejowi Borysiakowi (Melchior), klerykowi Pawłowi Krysztofiakowi (Baltazar), Gabrysi Dębowskiej (anioł), Mikołajowi Szczepańskiemu (diabeł), Jakubowi Geremek (gospodarz), Miłoszowi Wachowiak (biesiadnik), Marii Kaczmarek (gospodyni), Emilowi Nowakowi (góral), Bartkowi Cieciora (głos papieża Jana Pawła II), Ewie Huet (dworzanin), Maciejowi Bieńkowi (Herod).  Dalej składam podziękowania dzieciom i młodzieży (Ola, Julia, Zosia, Marta, Madzia, Miłosz, Teresa, Zuzia), która od rana przygotowywała stoiska z koronami, dmuchała baloniki, przygotowywała ciasta oraz wolontariuszom prowadzącym zbiórkę – Pawłowi Skowrońskiemu i Bartkowi Cieciora.
Dziękuję dorosłym, którzy od godziny 7:oo budowali żłóbek na parkingu przy probostwie (Jarek Krysztofiak, Roman Wachowiak, Łukasz Woźny, Jarek Śliwiński, Magda Węglorz). Ekipa budująca stajenkę to niezawodna grupa ludzi, ludzi zorganizowanych w niesamowity sposób, ludzi kreatywnych dzielących się tym co potrafią z innymi, a wszystko na Chwałę Pana. Dziękuję paniom za wypiek słodkiej niespodzianki (ciasto było pyszne).
Dalej podziękowania i słowa uznania należą się ministrantom, chórowi parafialnemu, kapeli z Szamotuł, Krzysztofowi Furmaniakowi (konferansjer), dyrekcji szkoły w Obrzycku, miejscowej policji oraz strażakom, na których zawsze możemy liczyć. Dziękuję także darczyńcom: Anicie Śmigielskiej, Miejskiej Komisji Kultury, Radosławowi Eliksowi, Bohdanowi Dziurleji, Marcinowi Skowrońskiemu, Przemysławowi Kupce oraz Katarzynie Hetman.
Zapraszam do galerii zdjęć , autorem których kolejny raz jest Marcin Drab – Marcin dziękuję za Twoją pracę i cudowne zdjęcia.
W szczególny sposób pragnę podziękować mojej córce Paulinie Trzybińskiej, Julii Lewandowskiej i Stanisławowi Nowakowi – dziękuję Wam za pracę, wsparcie i wyrozumiałość. Jesteście wielcy!