Chór parafialny

Chór parafialny powstał w marcu 2007 roku. Założycielem grupy jest organistka i absolwentka Archidiecezjalnego Studium Muzyki Sakralnej w Poznaniu pani Sylwia Smogulska.

Przez cały okres swojej działalności grupa występowała kilkakrotnie przed melomanami z Obrzycka, jak i dla publiczności spoza miasta. Chór ubogaca liturgię świąt i uroczystości kościelnych w parafii. Udziela się również poza parafią – chór śpiewał podczas sum odpustowych w Wilczynie, Lubaszu, Kiszewie, Stobnicy i Lesznie.

Zespół obrzyckich śpiewaków uczestniczył we warsztatach chóralnych organizowanych przez Ogólnopolski Związek Chórów Kościelnych Caecillianum – w 2009 roku w Pniewach oraz w 2010 i 2011 roku w Rościnnie. Chórzyści obrzyccy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na zajęciach prowadzonych przez wykładowców z Akademii Muzycznej i Archidiecezjalnego Studium Muzyki Sakralnej w Poznaniu. W dniach 14-16 sierpnia 2014 r. wyjechaliśmy na warsztaty chóralne do miejscowości Wieleń Zaobrzański (k. Wolsztyna), gdzie ćwiczyliśmy emisję głosu i poznawaliśmy nowe utwory.

Chór parafialny jest członkiem Ogólnopolskiego Związku Chórów Kościelnych Caecillianum (Oddział II – Poznań). Tworzy go ponad dwadzieścia osób w różnym wieku, wykonujących różne zawody, a także studenci, uczniowie, emeryci – wszystkich tych ludzi łączy jedna pasja: muzyka. Nasze motto: „Śpiewajmy Bogu z radością!”

Repertuar chóru jest bardzo szeroki – począwszy od tradycyjnych pieśni liturgicznych i klasycznych utworów chóralnych poprzez muzykę dawną, muzykę gospel i Negro Spiritualis, a na muzyce rozrywkowej kończąc.

Damian Groś