Gazetka Parafialna – O redakcji

O redakcji „Naszej Wspólnoty” słów kilka…

 

Historia pisma

Gazeta parafialna „Nasza Wspólnota” ponad dwadzieścia i należy do grona najstarszych systematycznie ukazujących się tego typu periodyków w naszej archidiecezji. Ukazuje się w pierwszą niedzielę miesiąca z wyjątkiem wakacji, kiedy redakcja udaje się na zasłużony urlop.

Pierwszy numer pisma ukazał się w Środę Popielcową 1 marca 1995 roku a jego inicjatorami byli Alicja Garczyk (Kupka) i Marcin Kaczmarek, którym udało się przekonać ówczesnego proboszcza parafii ks. Jerzego Kaczmarka do tego pomysłu. Od września 1995 roku redakcja się powiększyła między innymi o moją skromną osobę.  Gazetka zyskała także nazwę „Nasza Wspólnota”, która przetrwała do dziś.

Na przestrzeni tych  lat  nasza parafialna gazetka rozwinęła się na wszystkich płaszczyznach, przeradzając z małego skromnego pisemka w pełni profesjonalne pismo.

Gazetka zmieniła się bardzo mocno fizycznie – z pewnością nasi czytelnicy pamiętają  pierwsze numery, które ukazywały się w formacie zeszytowym i były kserowane, a skład odbywał się poprzez naklejanie poszczególnych artykułów na matrycę numeru. Potem zaczęliśmy składanie poszczególnych numerów komputerowo, by  teraz pracować na profesjonalnym programie edytorskim.  Od kilku lat korzystamy z usług profesjonalnej drukarni, a dzięki jej właścicielowi – panu Romanowi Michalskiemu – gazetka ma kolorową vinetę.

Także pod względem merytorycznym gazetka znacząco rozwinęła się – nie jest już to – tak jak na początku istnienia –  typowo młodzieżowe czasopismo, ale pismo, w którym ukazują się artykuły profesjonalistów z różnych dziedzin. Nie brakuje w nim formacji duchowej, tematyki rodzinnej i zdrowotnej. Pamiętamy także o najmłodszych czytelnikach. No i zawsze staramy się być tam, gdzie coś w parafii się dzieje, by przedstawiać relacje z ważnych wydarzeń.

Wszystkie te zmiany, które zaowocowały wysokim poziomem naszej gazetki, nie oznaczają jednak, że nie chcemy się dalej rozwijać. Cały czas poszukujemy nowych tematów, inspiracji i autorów, zapraszając do współpracy kolejne osoby.

Marzą nam się także zmiany w wyglądzie czasopisma – szaty graficznej i wydawanie gazetki z pełni kolorową okładką lub chociażby na innym – lepszym – papierze. Niestety, obecnie jest to z racji kosztów niemożliwe – koszty  druku wzrosłyby niemal dwukrotnie, a gazetka jest pismem właściwie samofinansującym, więc zwyczajnie nas na to nie stać. Jednak znajdzie się kiedyś sponsor, dzięki któremu stanie się to możliwe.

Na zakończenie w imieniu swoim i całej redakcji chciałabym podziękować wszystkim czytelnikom za te 20 lat istnienia pisma i ponad 200 numerów – bo to Wy jesteście najważniejsi – dla Was to robimy i cieszą nas wszystkie ciepłe słowa, a jednocześnie jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i sugestie oraz zapraszamy do współpracy.

Redaktorzy i współpracownicy

Redakcja „Naszej Wspólnoty” składa się ze  stałych redaktorów oraz kilku osób współpracujących z redakcją, które z różnych powodów nie należą do ścisłego grona redaktorów.

Obecnie w gazecie znaleźć można teksty następujących redaktorów:

 

Katarzyna Szczepaniak

Z wykształcenia i zamiłowania nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawca bursy w Zespole Szkół w Pniewach. Kocham pracę z młodzieżą i nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Kiedy praca zawodowa rzuciła mnie daleko od rodzinnego domu myślałam, że rozstanę się z gazetą, ale nic bardziej mylnego. Kiedyś kolega z redakcji mi powiedział, że ja mogę próbować ale i tak się nie uda i tak jest już ponad 20 lat.. Do redakcji gazetki przyszłam jako nieopierzona licealistka, z głową pełną pomysłów i wiarą, że chcieć to móc. Czas pokazał, że nie zawsze wszystko, co sobie wymyślimy się udaje, ale dzięki wysiłkowi można wiele zrobić. O pracy w gazecie mogę opowiadać godzinami. Od dłuższego czasu poza pisaniem artykułów – najczęściej podejmuję tematykę historyczną, ostatnio tworzę dział o Polskich Madonnach – zajmuję się składaniem gazety i wysyłaniem jej do druku. To na mnie spoczywa odpowiedzialność, żeby w każdą pierwszą niedzielę miesiąca parafianie otrzymali nowy numer. Czasami jest ciężko, kiedy dużo pracy zawodowej, kiedy brakuje tekstów, bo ktoś dał ciała z terminem, bo ciężko wszystko dopasować, ale wiem, że nie robię tego dla siebie tylko dla innych. Przychodzą chwile zwątpienia, czy jeszcze warto czy to ma sens, ale zawsze przychodzi jakiś nowy pomysł, ktoś daje kopniaka i jak w powiedzeniu o księżniczce poprawiam koronę i idę dalej…

 Alicja Garczyk – założycielka gazetki, po kilku latach wróciła z powrotem do „Naszej Wspólnoty” i tworzy dział „Dla najmłodszych czytelników”, w którym znajdują się opowiadania dla dzieci.

Anna Nowak – nauczycielka języka polskiego, od stycznia 2011 roku zajmuje się korektą  naszych artykułów.

Michał Tomaszewski – absolwent Studium Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, ojciec licznej rodziny, redaktor zajmujący się problematyką rodzinną, prowadzi w parafii Poradnię Przedmałżeńską; uhonorowany wyróżnieniem w konkursie „Znak Dobra” im. Romy Brzezińskiej za cykl artykułów poradnikowych, poświęconych życiu codziennemu rodziny; pomysłodawca kilku projektów żłóbka i Grobu Pańskiego.

Stanisław NowakJestem studentem Politechniki Poznańskiej kierunku transport. Od 10 lat jestem ministrantem, a od 9 lat uczestniczę w spotkaniach grupy młodzieżowej poprzez którą trafiłem do „Naszej Wspólnoty”. Olbrzymią radość i satysfakcję przynosi mi praca z dziećmi przy okazji różnych działań w zespole „Armia Pana” lub w czasie spotkań Oazy Dzieci Bożych w Obrzycku, której jestem współzałożycielem. Pomimo tego, że sam jestem młodym człowiekiem to często pracuję  z młodzieżą gimnazjalna co przynosi wiele radości. To co robię w parafii jest wynikiem potrzeby pokazywania innym, że nasza wiara jest piękna i jest w niej miejsce dla młodych, energicznych, radosnych i szalonych ludzi. Moje artykuły dotyczą często przeczytanych książek czy obejrzanych przeze mnie filmów. Czasem opisuje wydarzenia w których biorę udział lub też poruszam tematy bieżące w naszych środowiskach.

Agata Trzybińska – zawodowo związana z firmą Meble Vox, gdzie pracuje jako specjalista d/s transportu w Dziale Transportu.  Do gazetki wróciłam po 10 latach przerwy. Pamiętam prace przy gazetce, kiedy rodziła się pod czujnym okiem księdza Andrzeja Strugarka. To był niezapomniany i niezwykle owocny czas. Obecnie w Naszej Wspólnocie zajmuję się działem z życia parafii. Jestem autorką zdjęć z wszystkich uroczystości parafialnych oraz wyjazdów różnych grup duszpasterskich.

ks. Waldemar Bączkowski –  Ksiądz rzymskokatolicki wyświęcony w 2008 roku. Urodził się w Śremie. Obecnie wikariusz w Obrzycku. Pełnił posługę także w Kaźmierzu i Lwówku. Zawsze gotowy by głosić Ewangelię i sprawować sakramenty u pożytkowi wiernych. Pracuje z dziećmi i młodzieżą. Ewangelizuje także w internecie.

dr Katarzyna Hetman – lekarz-pediatra, pisząca artykuły na temat zdrowia i  jego zagrożeń związanych ze złym stylem życiem i złymi nawykami, artykuły odnoszą się również do sfery duchowej.

Edward Gendera – nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, w swoich artykułach, przytaczając świadectwa ludzi, porusza  problematykę wiary i jej zagrożeń, problematykę duchową i egzystencjalną.

Paweł Krysztofiak –  z wykształcenia ekonomista, sercem humanista.  Asystent w Katedrze Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przygodę z Naszą Wspólnotą rozpocząłem w 2006 roku. Jak w dobrym małżeństwie bywało różnie. Doszło nawet do kilkuletniej separacji, która dzięki Bogu zakończyła się szczęśliwie. Bo przecież od pisania nie można tak łatwo uciec, tym bardziej, że ,,łatwe pióro”, to jeden z tych talentów, który nie został przeze mnie zakopany. Do naszej parafialnej gazety piszę artykuły o różnej tematyce. Często są one związane z tym, co obecnie dzieje się  Kościele, na świecie, z nauczaniem  papieża Franciszka, czy po prostu są konsekwencją przeczytanej książki czy obejrzanego filmu. Moją twórczość można także znaleźć na prowadzonym przez mnie blogu o nazwie ,,pawłowe blubry”, na który wszystkich Czytelników serdecznie zapraszam. Mam nadzieję, że jeszcze wiele dobrego będzie mi dane uczynić dla naszej obrzyckiej parafii i po cichu liczę, że poprzez swoje artykuły przyprowadzę do Boga choć jedną osobę.

– a także przedstawiciele  Caritas, Akcji Katolickiej oraz członkowie Żywego Różańca.

 

Byli redaktorzy:

 

Beata Budaj

Michalina Chałupka

Bożena Derda

Monika Eliks (Tonak)

Krzysztof Furmaniak

Danuta Furmaniak (Gendera)

Karol Gendera

Sebastian Groś

Weronika Hańczyk

Marta Jóźwiak

Bartosz Kaczmarek

Marcin Kaczmarek

Jakub Koput

Katarzyna Kruszona

Romualda Kurowska

Katarzyna Kwiatek

Dominika Mendyk

Zuzanna Ławniczak

Beata Odwrot (Szmyt)

Jarosław Odwrot

Monika Paech

Grażyna Piechowiak (Grześ)

Natalia Plich

Anna Ruta

Joanna Rybska

Anna Schmidt

Marta Schmidt

Karolina Sikora

Weronika Skarupska (Stróżyk)

Wojciech Skarupski

Piotr Szczepaniak

Roma Tomaszewska

Ewelina Wawszczak

Adam Wleklak

Tomasz Woźny

Damian Groś

Magdalena Ryżek

Laura Szmyt

Monika Szmyt

 

 

Byli asystenci kościelni – ks. Andrzej Strugarek, ks. Jacek Toś, ks. Artur Biegański, ks. Marek Jankowski, ks. Mariusz Ziemek, ks. Zbigniew Wiśniewski, ks. Piotr Majchrzak, ksiądz Adrian Kurczewski.

 

 

 

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu poprzez skrzynkę email: parafialna_naszawspolnota@o2.pl